Nauka Obywatelska

Czym jest Nauka Obywatelska?

Ten sposób gromadzenia wiedzy wydaje się „starszą siostrą” nauki akademickiej. Co najmniej od XVIIIw. liczni entuzjaści przyrody, nieposiadający przygotowania uniwersyteckiego, gromadzili bardzo istotne zbiory informacji o środowisku. Obserwowano migracje ptaków, tworzono katalogi gwiazd, butelki z listami służyły badaniu prądów oceanicznych. Do tego grona należeli Grzegorz Mendel, Aleksander von Humboldt czy Karol Darwin. Niektórzy z nich dzięki swym osiągnięciom osiągnęli najwyższe stanowiska w naukach akademickich. Później działalność entuzjastów została usunięta w cień przez instytucje naukowe.

Dopiero w połowie XX w. zaczęto dostrzegać i wykorzystywać w pełni potencjał Nauki Obywatelskiej, a w ciągu ostatnich dwóch dekad znacznie wzrosło poważanie dla tego rodzaju działań. Dziś entuzjaści nauki odkrywają komety, śledzą wędrówki ptaków, monitorują inwazje obcych gatunków i skuteczność reintrodukcji, a nawet  poszukują obcych cywilizacji. Ty też możesz spróbować!

 

Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie od kilku lat prowadzi projekty nauki obywatelskiej. Możecie zobaczyć je klikając w ten przycisk.

 

Projekty nauki obywatelskiej

 

Przyłączcie się!

 

Działajmy razem!

Nasze projekty

 

Najnowsze projekty, w których jako bierzemy udział:

Waterfront i Plastik w Rzekach.

Wolontariusze przy zastosowaniu ustalonej metody poszukują drobin tworzyw sztucznych w piasku brzegów rzek i plaż Morza Bałtyckiego. Nie trzeba Wam chyba tłumaczyć jak dużym zagrożeniem dla przyrody są tworzywa sztuczne. Monitorowanie ich występowania pozwala tworzyć rozwiązania zmierzające do ograniczania tego problemu.

Zapraszamy do udziału w tych akcjach.

 

 Arkusz Badania Waterfront, który możecie pobrać, zawiera wszystkie istotne informacje.

 

Kawałki mezoplastiku z plaży
Zdjęcie wolontariusza

 

 

Kolejny z naszych projektów nosi tytuł Czy Morszczyn Wrócił? W ramach tego projektu zbieramy informacje od wszystkich, którzy zechcą nam zgłosić znalezienie kawałków tego glonu na plażach. Podejrzewamy bowiem, że po kilkudziesięciu latach, gdy występowanie morszczynu w Bałtyku było ograniczone do zachodniej części tego morza, zaczyna on na nowo kolonizować polskie wody. Być może także Zatokę Gdańską. Jego obecność na plażach może stanowić dowód na to i wskazówkę gdzie nasi nurkowie powinni szukać łąk morszczynu. Udział w tym badaniu jest prosty, bo wystarczy sfotografować morszczyn znaleziony na plaży i wraz z informacjami o liczebności morszczynu, miejscu znaleziska oraz  dacie przesłać na adres oceanofchanges@iopan.pl

Wyniki badań z projektów Nauki Obywatelskiej są prezentowane zarówno na dedykowanej stronie internetowej jak i wykorzystywane do publikacji naukowych z podziękowaniami dla wolontariuszy, których danych nigdzie nie ujawniamy.

Gałązka morszczynu na plaży
Zdjęcie wolontariusza

 

Wspierając ideę Nauki Obywatelskiej chcielibyśmy pokazać Wam kilka ciekawych projektów:

 

Temat Zasięg Link
woda/zanieczyszczenia Europa https://www.plastic-pirates.eu/en
astronomia/kosmos cały świat https://www.zooniverse.org/
bioróżnorodność/ptaki cały świat https://ebird.org/about
bioróżnorodność/różne gatunki cały świat https://www.inaturalist.org/
bioróżnorodność/ssaki cały świat https://mammalnet.net/
geofizyka/ekologia/środowisko Europa, jest też po polsku https://britec.igf.edu.pl/?lang=en
bioróżnorodność/rośliny Europa https://floraincognita.com/
architektura/sztuka Hiszpania https://monumai.ugr.es/
urbanistyka Europa https://opensourcesoundscapes.org/hush-city/
archeologia/nauki społeczne Europa https://europeana.transcribathon.eu/
ocean/woda/środowisko/klimat Europa https://cryo.met.no/en/node/367
ekologia /środowisko/pająki Europa https://www.spiderspotter.com/en/
ekologia/środowisko/jakość powietrza Europa https://www.wecompair.eu/

 

Skip to content