#NiepodręcznikOceaniczny

To wspólna aktywność Instytutu Oceanologii PAN i Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB, realizowana we współpracy z Sopockim Towarzystwem Naukowym oraz Today We Have. Jest oddolnym projektem wynikającym z sytuacji epidemiologicznej w Polsce, która uniemożliwiła prowadzenie edukacji morskiej w dotychczasowej formie. Do tej pory realizujemy nasz projekt który cieszy się ogromnym powodzeniem i zaintersowaniem <3. Celem Niepodręcznika jest nie tylko zaciekawienie odbiorców tematyką związaną ze środowiskiem morskim, czy wytłumaczenie podstawowych zjawisk zachodzących w przyrodzie. Chodzi o wzbudzenie świadomości morskiej i pokazanie nierozerwalnej więzi pomiędzy każdym z mieszkańców planety Ziemia, a Wszechoceanem.

Niepodręcznik Oceaniczny to seria krótkich filmików, poruszających najrozmaitsze kwestie związane ze środowiskiem morskim, od systemu prądów oceanicznych, przez relacje z atmosferą, życie w Oceanie, ekologię, rybactwo i działania organizacji międzynarodowych takich jak ONZ. Naukowcy i edukatorzy pokazywani są w zupełnie innych okolicznościach niż katedry wykładowe, co stanowi dodatkową wartość projektu. Pandemia sprawiła, że filmy powstają w domach oraz na plaży, co przybliża odbiorców do nadawców i odczarowując obraz ludzi nauki, jako niedostępnych postaci.

Filmy publikowane są na stronie oceanliteracy.pl i na profilach facebookowych Akwarium Gdyńskiego oraz Instytutu Oceanologii PAN. Znajdziecie je też na YouTube (odcinki IOPAN) oraz poniżej.

W grudniu 2023 roku nasza seria zdobyła nagrodę PopScience w kategorii Videoblog na Katowickim Festiwalu Nauki. Dziękujemy wszystkim fanom, którzy oddali na nas głos w plebiscycie!

 

 

Ekipa #Niepodręcznika Oceanicznego

Od lewej: Gosia (Akwarium), Weronika (Akwarium), Izabela (Today We Have), Ola (IO PAN), Tymon (IO PAN), Grażyna (Akwarium), Paulina (IO PAN), Tomek (IO PAN)

Odcinki #NiepodręcznikaOceanicznego

https://youtu.be/6lT3lHs4pMk

Skip to content