Spektrum Różnorodności: Od Objawu do Zaburzeń

 

Zapraszamy serdecznie na spotkanie popularnonaukowe

“Spektrum Różnorodności: Od Objawu do Zaburzeń”.

 Czym jest właściwie spektrum autyzmu? Jakie są dostępne formy terapii? Czy istnieją genetyczne i środowiskowe uwarunkowania zaburzeń ze spektrum autyzmu? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiemy podczas naszego spotkania.

Nasi eksperci zaprezentują nie tylko podstawy dotyczące zaburzeń spektrum autyzmu, ale również omówią różnorodne aspekty z nim związane. Dowiemy się o wyzwaniach neurologicznych, z jakimi spotykają się dzieci ze spektrum, a także o najnowszych badaniach i osiągnięciach w dziedzinie leczenia i wsparcia. Omówimy także wykorzystanie technik teatralnych jako metody pracy terapeutycznej.

Dołącz do naszego spotkania, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu i lepiej zrozumieć tę ważną dziedzinę nauki oraz życia społecznego.

Data: 04.04.2024

Godzina: 18.00

Miejsce: Klub Atelier Sopot, al. Franciszka Mamuszki 2

Serdecznie zapraszamy!

Spotkanie popularnonaukowe z:

 

Mgr Angelika Daroszewska, ADE Gdańsk

Ukończyłam psychologię o specjalności neurobiopsychologia na Uniwersytecie Gdańskim oraz studia podyplomowe z pedagogiki specjalnej organizowane przez Instytut Dobrej Edukacji. Aktualnie jestem w trakcie 4-letniego szkolenia z psychoterapii poznawczo-behawioralnej na Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Od ponad siedmu lat jestem związana z Akademią Dobrej Edukacji w Gdańsku, gdzie jestem wicedyrektorem, prowadzę mentoringi oraz zajęcia specjalistyczne dla uczniów, w tym uczniow w spektrum autyzmu i zajmuję się organizacją pomocy psychologiczno-pedagogicznej w Liceum i Technikum.

 

 

 

Dr Adam Jagiełło-Rusiłowski, INNOCAMP PL

Jest przedsiębiorcą społecznym, stypendystą Ashoki i Fundacji Forda. Od ponad 25 lat zajmuje się zmienianiem systemu wspierania zdrowia psychicznego młodzieży. Stworzył z grupą artystów i pedagogów program profilaktyki przez teatr – Wybrzeżak. Wspierał Odyseję Umysłu, włączając  w ten elitarny turniej kreatywności młodzież z grup zagrożonych wykluczeniem.  Budował rezyliencję młodzieży w takich miejscach jak Strefa Gazy, getta Romów na Bałkanach, favele w Peru czy Hunts Point na Bronxie. Obecnie doradza INNOCAMP PL w projektach edukacji inkluzyjnej i innowacji społecznej.

 

 

 

prof. dr hab. Małgorzata Lipowska, UG

Specjalista psychologii klinicznej, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, superwizor psychologii klinicznej, certyfikowany analityk zachowania i logopeda, pracownik badawczo-dydaktyczny w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Konsultant Wojewódzki Wojewody Pomorskiego ds. Psychologii Klinicznej. Członkini Pomorskiego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego. Wieloletni psycholog-praktyk w zakresie psychologii klinicznej dzieci młodzieży, m.in. w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.

 

 

 

dr Aleksandra Mańkowska, UG

Jest doktorem nauk społecznych w zakresie psychologii i adiunktem naukowo badawczym w Zakładzie Neuropsychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła studia podyplomowe ze Stosowanej Analizy Zachowania oraz liczne szkolenia i kursy rozwijające jej wiedzę o możliwościach wspierania osób w spektrum autyzmu. Od 10 lat zajmuje się diagnozą oraz terapią dzieci i młodzieży z trudnościami rozwojowymi. Szczególnie interesuje się dynamiką objawów u dziewcząt i kobiet w spektrum autyzmu. Prywatnie jest mamą Czarka i Walerki, która uwielbia gotować i czytać.

 

 

dr Arkadiusz Mański, prof. UG – psycholog i logopeda. Kierownik  Poradni Psychologicznej Genetycznych Chorób Rzadkich w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Obszary zainteresowań naukowych: funkcjonowanie psychologiczne i językowe osób z chorobą rzadką, genetyka zachowania i fenomika.

Obszary zainteresowań osobistych: realizm magiczny w literaturze, głównie iberoamerykańskiej; literatura grecka, w szczególności twórczość Nikosa Kazandzakisa.

 

 

 

dr n. med. Agnieszka Matheisel, GUMed

Jestem absolwentką Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (w chwili kończenia przeze mnie studiów Akademii Medycznej w Gdańsku), stale zawodowo związaną zarówno z uczelnią jak i Szpitalem Klinicznym (obecnie Uniwersyteckie Centrum Kliniczne). Od 1997 roku pracuję w Klinice Neurologii Rozwojowej, gdzie w 2000 r. uzyskałam II stopień specjalizacji w zakresie neurologii dziecięcej, a w 2007 tytuł doktora nauk medycznych. Moje zainteresowania naukowe były związane głównie z padaczką. Najwięcej czasu i energii poświęcam jednak na pracę z pacjentami, zarówno w szpitalu, jak i w opiece ambulatoryjnej. Od lat związana jestem z ośrodkiem rehabilitacyjnym dla dzieci w Skarszewach, gdzie mam niepowtarzalną szansę stale uczyć się spojrzenia na pacjenta z innej niż ściśle lekarska, diagnostyczno-terapeutycznej strony.

 

Skip to content