Częścią Otwartych Dni Nauki jest Sopocki Piknik Naukowy. Jest to impreza adresowana do wszystkich osób zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy na temat środowiska morskiego oraz relacji między ludźmi i tym środowiskiem.
Tradycja Pikniku sięga 2003 roku i początków Bałtyckiego Festiwalu Nauki, a od 16. lat Sopocki Piknik jest samodzielną imprezą organizowaną przez Instytut Oceanologii PAN i Sopockie Towarzystwo Naukowe. Ideą która nam przyświeca jest zapewnienie wszystkim gościom Pikniku dobrej zabawy przy nauce. Tutaj spotkacie specjalistów z różnych dziedzin i każdy, kto kieruje się ciekawością i troską o stan świata w przyszłości, będzie mógł zarówno poszerzyć wiedzę, jak i przedyskutować własne pomysły.
Piknik 2024 odbył się w sobotę, 8 czerwca na terenie IO PAN w Sopocie
przy ul. Powstańców Warszawy 55, w godzinach 10 – 16.
Na placu przed Instytutem stanęło 31 namiotów, w których prezentowano działalność naukową i nie tylko. Było dużo aktywności dla najmłodszych i obserwowaliśmy, że goście zostawali z nami przez kilka godzin. Obejrzyjcie fotorelację autorstwa Stanisława Węsławskiego.
.
Miasteczko namiotowe to nie wszystko.
W sali seminaryjnej Instytutu odbyły się prezentacje wygłaszane przez specjalistów z różnych dziedzin.
11:00 – 11:30 Katarzyna Jankowska, Politechnika Gdańska: Pierwsza Wyprawa Polarna Koła Naukowego Studentów PG “Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska”
11:30 – 12:00 Anna Przyborska, IO PAN Numeryczny Bałtyk – wybuchy podmorskich gazociągów Nord Stream
12:00 – 12:30 Łukasz Fuglewicz, Słowiński Park Narodowy: Strefa styku. Bałtyk z perspektywy Słowińskiego Parku Narodowego/ Pomorza Środkowego.
12:30 – 13:00 Aleksandra Rydzek, Morski Instytut Rybacki – Akwarium Gdyńskie: Morza Zimne – od Atlantyku do Bałtyku.
13:00 – 13:30 Blanka Byrwa: Bioplastk z glonów.
13:30 – 14:00 Joanna Pawłowska, IO PAN: DNA z dna: małe ślady wielkich zmian.
14:00 – 14:30 Martyna Jankowska – Jarek, Uniwersytet Gdański: Co nietoperze robią na środku Bałtyku?
14:30 – 15:00 Agata Zaborska, IOPAN: Skąd w Arktyce biorą się zanieczyszczenia?
W osobnym namiocie najmłodsi będą mogli posłuchać bajek o tematyce środowiskowej, czytanych na żywo.
W sali konferencyjnej będziemy wyświetlać filmy z serii Niepodręcznik Oceaniczny oraz film Kuby Witka pt.:
“Gdy Zniknie Lód”
8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Z tej okazji, zachęcamy do wzięcia udziału w pozytywnej edukacji – warsztatach „Daj się ponieść Bałtykowi”. Poznawanie środowiska przyrodniczego warto rozpocząć od obserwacji organizmów z lokalnego morza. Pod mikroskopami zaprezentujemy: największego skorupiaka, najmniejszego ślimaka, największego wieloszczeta, najpospolitszą płastugę, największego małża i najmniejszego kraba. Odkrywanie bogatego i różnorodnego świata morskich stworzeń postaramy się uatrakcyjnić poprzez grę karcianą „Bałtyciaki”. Podczas wydarzenia, porozmawiamy o oceanie, który wpływa na życie każdego mieszkańca Ziemi.
Morze Bałtyckie daje ptakom wiele możliwości. Poza miejscami do gniazdowania na wybrzeżach i bałtyckich wyspach, jest znaczącym zimowiskiem dla ptaków wodnych. Ponadto na morskim brzegu licznie odpoczywają i żerują ptaki wędrujące. Z kolei gatunki, które przelatują przez Bałtyk, pokonując znaczne odległości, korzystają w przypadku skrajnego wyczerpania, z pokładów np. kutrów czy statków badawczych. O tych migrantach między innymi porozmawiamy przy naszym stoisku edukacyjnym. Dodatkowo pokażemy tam wybrane okazy ptaków z kolekcji Stacji, pióra, plakaty i obrączki ornitologiczne. Dostępne będą materiały edukacyjne.
Wyobraźmy sobie, że podczas spaceru spotykamy dziennikarza, który na potrzeby prowadzonego przez siebie programu przyrodniczego, prosi nas o odpowiedź na następujące pytanie: Jakie znacie gatunki ryb zamieszkujących Bałtyk? W pierwszej kolejności zapewne przyjdą nam do głowy: dorsz, śledź, „flądra” czy turbot, czyli gatunki użytkowe, konsumpcyjne. Jednak według Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) w Morzu Bałtyckim występuje około 100 gatunków ryb. Jeżeli dodamy te, które w nim żyją, ale się nie rozmnażają lub występują tu sporadycznie, to liczba ta wzrośnie do 239. Co zatem z pozostałymi gatunkami, tymi mało znanymi, chronionymi lub rzadkimi? Jak dobrze je znamy? Czy w ogóle powinniśmy je znać? Ekosystem Bałtyku, podobnie jak każdy inny, posiada charakterystyczny skład gatunkowy, który w naszym morzu odznacza się niską różnorodnością. Poprzez wzajemne odziaływania gatunki te są ze sobą ściśle powiązane. Zatem, aby dobrze korzystać z zasobów naszego morza i dbać o zachowanie jego bioróżnorodności, powinniśmy posiadać choćby podstawową wiedzę o jego mieszkańcach.
Po wszelkie informacje dotyczące ryb oraz organizmów powiązanych z nimi pośrednio lub bezpośrednio, zapraszamy na stoisko Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.
Sponsorem Programu Kierunek Bałtyk, w ramach którego realizowane są działania edukacyjne dotyczące Morza Bałtyckiego, jest Energa z Grupy ORLEN.
Z okazji Światowego Dnia Oceanów Centrum Nauki Experyment zaprasza Was na warsztaty, które pokażą fascynującą przyrodniczą stronę Bałtyku. Podczas warsztatów poszukamy śladów pradawnej przeszłości w piasku, przyjrzymy się bursztynowi z innej strony i odnajdziemy to, co niewidoczne, a obficie występuje w Bałtyku.
Pracownia Biologii Ekstremofili wraz z Kolekcją Plazmidów i Drobnoustrojów Uniwersytetu Gdańskiego, uchyli rąbka tajemnicy o niezbadanym świecie mikroorganizmów głębin oceanicznych.
Na tegorocznym pikniku naukowym zdobędziecie unikatową wiedzę, wcielając się w rolę badacza detektywa. Zaprezentujemy, w jaki sposób na podstawie informacji genetycznej wydobytej z dna oceanów możemy zrekonstruować niezwykłe krajobrazy oceanicznego mikroświata. Pokażemy również, że każdy może założyć ogród mikrobiologiczny w swoim domu. Pokażemy jak samemu można wyizolować DNA. Na miejscu będzie można także zobaczyć jak zbudowane są mikroorganizmy zamieszkujące podwodne siedliska. Opowiemy do czego można je praktycznie wykorzystać, jak wyglądają od środka, i dlaczego są niezbędne dla całej planety.
Czy wiesz co żyło w morzach dawno, dawno temu? Znajdowane na naszych plażach skamieniałości to głównie zwierzęta bezkręgowe, które zamieszkiwały ciepłe i dość płytkie morza. Na stanowisku będziesz mógł wcielić się w rolę Mary Annig, która była paleontologiem i od dziecka zbierała skamieniałości. Zobaczysz skamieliny z polskich plaż i nie tylko. Spróbujesz je oznaczyć a zdobytą na pikniku wiedzę możesz wykorzystać potem w terenie 🙂 Dla najmłodszych czekać będzie także kącik plastyczny.
Piękno plaży, morze, las, słoneczne niebo, relaks. Jednak i w przyjaznej atmosferze Trójmiasta, w wodzie czają się niewidoczne gołym okiem bakterie i grzyby, które stanowią rodzaj “odcisku palca” danego miejsca, w zależności od sezonu i pogody. Różnica pomiędzy tymi miejscami, charakteryzująca się różnorodnością mikroorganizmów, pozwala zobrazować jak bardzo indywidualny i niezwykły jest mikrobiom czy mykobiom piasku, wody i powietrza.
Również interakcje człowieka i środowiska wpływają na skład i liczebność bakterii i grzybów. Już choćby obecność ścieków generowanych przez człowieka wpływa znacząco na skład mikrobiomu, w którym swój udział zwiększają bakterie patogenne i niepożądane, takie jak Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błęktnej) czy Escherichia coli (jedna z bakterii kałowych). Z kolei grzyby są obecne w wodzie, piasku i powietrzu. Wiele z ich gatunków nie stwarza dla człowieka żadnego zagrożenia. Jednak są i takie, które mogą powodować poważne choroby.
Musimy pamiętać, że mając wpływ na środowisko, w którym żyjemy, przyczyniamy się do zmian jego jakości i różnorodności.
Na terenie Pikniku stanie wyposażona karetka ratunkowa.
Ekipa licencjonowanych ratowników zadba o Państwa bezpieczeństwo i dzielić się będzie wiedzą na temat zagrożeń nad wodą i sposobów radzenia sobie z nimi.
Woda zajmuje ponad 70% powierzchni Ziemi. Dlaczego właściwie musimy ją oszczędzać, skoro na Ziemi jest jej tak dużo? Niestety przeważająca większość wody na Ziemi to woda słona. Zaledwie 2,5% jej zasobów stanowią wody słodkie, a tylko 0,6% to wody słodkie będące źródłem wody pitnej. Zakupy, codzienna pielęgnacja, sprzątanie, pranie, gotowanie to tylko część zużycia wody w naszym gospodarstwie domowym. “Ślad wodny pomaga nam zrozumieć, w jakich celach nasze ograniczone zasoby słodkiej wody są zużywane i zanieczyszczane.” (waterfootprint.org)
Podczas pikniku uczennice i uczniowie z SP nr 7 im. Tadeusza Kościuszki w Sopocie i II LO im. Adama Mickiewicza w Gdyni specjalnie na tą okazję przygotowują interaktywne stanowiska, które pomogą zrozumieć czym jest ŚLAD WODNY i będą szerzyć ideę Ocean Literacy, czyli podnoszenia świadomości morskiej wśród mieszkańców Morza Bałtyckiego.
• „Tu o czystość dbamy, ciało upiększamy eko składniki używamy”, gdzie będzie można dowiedzieć się z jakich składników można zrobić ekologiczny proszek do prania, peelingi do ciała, czym są orzechy piorące i jak ich używać.
• „Fast fashion a ślad wodny”, gdzie dowiedziecie się jaki wpływ wywiera „szybka moda” na wszechocean i dlaczego tak ważne są nasze codzienne wybory podczas kolejnych zakupów. Sprawdzimy między innymi, ile wody zostało zużyte do produkcji Waszej garderoby? Ile zużywacie wody w ciągu jednego dnia? A do tego praktyczny trening przyszywania guzików.
To będzie ogromna dawka wiedzy dla wszystkich!
Więcej szczegółów już wkrótce na www.todaywehave.com
Zapraszamy!
Studenci Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej zrzeszeni w Kole Naukowym Studentów PG „Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska” zapraszają do namiotu gdzie m.in. zaprezentują:
„Mikroświat” – warsztaty z obsługi mikroskopu: obserwacje preparatów stałych i możliwość przygotowania własnych preparatów
„Wyhoduj bakterie” – warsztaty z mikrobiologii, wykonanie posiewów, oglądanie wyhodowanych wcześniej kolonii bakteryjnych (płytki będą odpowiednio zabezpieczone), prezentacja metod sterylizacji, prezentacja sprzętu (m.in. automatyczny licznik kolonii),
“MikroArt – malowanie bakteriami” – miniwystawa przygotowana przez członków Koła,
„Zostań MISiem” – mini gra terenowa z nagrodami – mapa gdzie można znaleźć kody QR z zadaniami do zrobienia, po wykonaniu zadań powrót do namiotu po nagrody (paczka z gadżetami koła)
“Spitsbergen challenge – studencka wyprawa naukowa do Arktyki” – -prezentacja multimedialna
Czy słodka woda to taka, która ma w sobie cukier, a słona ma sól?
Sprawdzimy to wspólnie przy naszym stanowisku doświadczalnym!
Dlaczego w Morzu Martwym nie trzeba umieć pływać, żeby popływać? Ile soli jest w Morzu Bałtyckim, ile w Morzu Martwym, a ile w Morzu Karaibskim? Sprawdzicie pod mikroskopem, jak wyglądają kryształy tych niesamowitych związków chemicznych, które możecie spotkać w morzach i oceanach na całym świecie!
To wszystko w namiocie szalonych All-Chemików ze Szczecina (znad morza!)
Goyki 3 Art Inkubator po raz kolejny zaprasza na spotkanie z edukatorką i biolożką Kamilą Chomicz. Podczas Pikniku Naukowego, będziecie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat dzikich zapylaczy, posłuchać podcastów o dzikich mieszkańcach trójmiasta i ich zwyczajach. Dla dzieci przygotowaliśmy warsztaty plastyczne, dla dorosłych strefę relaksu.
Kamila Chomicz jest absolwentką biologii na Uniwersytecie Gdańskim, Akademii Filmu i Telewizji (Warszawa), uczęszczała do Gdańskiego Studium Fotografii. Nagrywa filmy, robi zdjęcia, organizuje warsztaty i spotkania etc. Tworzy różnego rodzaju kampanie edukacyjne i projekty społeczno-artystyczne.
Uwaga młodzi odkrywcy, zapraszamy do niezwykłego świata odnawialnych źródeł energii! Czy zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób promienie słońca mogą zasilić twoje zabawki? Albo jak to się dzieje, że mały podmuch wiatru sprawia, że w twoim domu świeci się żarówka? Odwiedź nas i dołącz do drużyn wietrznych wojowników i słonecznych bohaterów!
Podczas kilku minut z wietrznymi wojownikami będziesz mógł doświadczyć morskiej bryzy i na własne oczy zobaczyć jak powstaje energia z wiatru.
Odkryj jak działają turbiny wiatrowe, doznaj ciężaru kabla elektrycznego i daj się porwać do świata odnawialnych źródeł energii!
Następnie do zabawy zaproszą cię słoneczni bohaterowie, którzy pokażą ci jak dzięki panelom słonecznym w ruch pójdą łopaty wirnika. Nie zapomnijcie o ochronie przed promieniami słońca, bo na pewno u nas go nie zabraknie!
Odwiedź nasz namiot i razem z nami zasil świat energią z natury!
Czy po usłyszeniu słowa nietoperz widzisz tylko owiane złą sławą krwiopijne wampiry? Czy słysząc o podniebnych migracjach przez morza masz w głowie tylko klucze gęsi odlatujące do ciepłych krajów? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś/łaś twierdząco, to znak, że czas rozwinąć żagle i popłynąć z nami w fascynującą podróż niesamowitych opowieści o latających ssakach. Przyjdź i dowiedz się więcej o migracji nietoperzy przez morza. Po co to robią? Jakie gatunki występujące w Polsce postanawiają wybrać się w podróż za morze, oraz gdzie ci mali wędrowcy lecą? Opowiemy jak naukowcy badają nietoperze oraz jakie zagrożenia czyhają na nie w czasie migracji przez morza.
Daleko, daleko na półkul południowej, w północnej części Oceanu Południowego, znajduje się Archipelag Szetlandy Południowe, a tam Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego. Posiadanie własnej stacji naukowej w Antarktyce ułatwia polskim naukowcom prowadzenie badań naukowych w tej odległej części Świata z różnych dziedzin min. ekologii, zoologii, mikrobiologii, glacjologii, geofizyki, geologii, meteorologii i oceanografii. Podczas pikniku opowiemy nie tylko o nich, ale również o antarktycznej przyrodzie. Ocean Południowy może się wydawać, zimny nieprzyjazny i skuty lodem, ale jest też bardzo dynamiczny, zróżnicowany i pełen życia. Opowiemy o pingwinach oraz o innych mieszkańcach Antarktyki takich jak wielkie humbaki, maleńkie kryle oraz jeszcze mniejsze bakterie. Będziecie też mogli dowiedzieć się jak ciepłe jest antarktyczne lato, czy w całej Antarktyce jest tak samo zimno, skąd się biorą największe góry lodowe i czym się one różnią od lodu morskiego.
Serdecznie zapraszamy na stoisko edukacyjne Instytutu Geofizyki PAN w ramach projektu GEOGADKA! Zabierzemy Was w wirtualną podróż na południowy Spitsbergen, gdzie znajduje się Polska Stacja Polarna Hornsund. Dzięki goglom VR zobaczycie filmy 360 stopni z okolic naszej stacji, zajrzycie do jaskini lodowcowej i zobaczycie, jakie zwierzęta można spotkać w Arktyce. Jeśli będziecie chcieli sprawdzić swoją wiedzę o Arktyce, zapraszamy do gry w polarne koło fortuny! Najlepsze odpowiedzi nagrodzimy drobnymi upominkami. Ale to jeszcze nie koniec – dla najmłodszych przygotowaliśmy arktyczne puzzle do układania oraz grę terenową. Do zobaczenia na Sopockim Pikniku Naukowym!
Uniwersytet Morski w Gdyni (UMG) najstarsza morska uczelnia państwowa w Polsce i jedna z większych w Europie serdecznie zaprasza do swojego stanowiska podczas Sopockiego Pikniku Naukowego.
Nauka wiązania węzłów, rzut kołem ratunkowym, a także morskie gry i zabawy to tylko część z atrakcji przygotowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Każda osoba odwiedzająca nasze stanowisko otrzyma drobny upominek z logo uczelni.
Serdecznie zapraszamy!
Jesteśmy multidyscyplinarnym zespołem badającym relacje ludzi z Morzem Bałtyckim. Oddajemy Mu głos!
Obecność Morza wydaje nam się oczywista. Jest jednym z najważniejszych elementów ekosystemu, który przyczynia się do naszego zdrowia, bezpieczeństwa i dobrobytu. Jesteśmy od niego zależni i nie możemy zrezygnować z tej relacji. Musimy zacząć zmieniać i ograniczać nasze działania, aby chronić faunę i florę, dzięki której Morze zachowuje swoje funkcje. Na stanowisku poznasz glona widlika zaostrzonego i wyprodukujesz bioplastik z ekstraktu z alg 🙂
AQUA-Sopot to miejska spółka wodociągowa, która dba o sopocka infrastrukturę wod.-kan. Dostarczamy doskonałej jakości wodę pitną wszystkim mieszkańcom Sopotu.
Nasza woda pochodzi z ujęć głębinowych zlokalizowanych nad morzem i w sopockich lasach. Ma bardzo dobry skład chemiczny. Spełnia polskie i unijne normy jakości. Sopocka kranówka ma lepsze parametry i skład mineralny niż niejedna woda butelkowana najwyższej jakości.
1 litr sopockiej kranówki kosztuje nieco ponad 1 grosz. Obecnie nasza woda jest tańsza około 200 razy od źródlanych wód butelkowanych. Pijąc kranówkę wpływamy na poprawę środowiska naturalnego, ponieważ nie kupujemy wody w plastikowych butelkach. Znacząco redukujemy ślad wodny i węglowy.
W ramach prowadzonej przez nas kampanii #wsopociepijęwodęzkranu zachęcamy sopocką gastronomię i inne podmioty do serowania gościom i klientom sopockiej kranówki. Stale poszerzamy listę miejsc, w których można napić się naszej wody. Więcej informacji znajduje się na naszej stronie internetowej.
Zapraszamy!
Na te i wszystkie inne pytania odpowiedzą nasi specjaliści. Dowiecie się między innymi dlaczego magazyny kawernowe to najbezpieczniejszy i najbardziej innowacyjny sposób magazynowania gazu. Pokażemy Wam przekrój kawerny w 3D i opowiemy co jeszcze można w niej magazynować.
Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia stoiska GAS STORAGE POLAND sp. z o.o.
Kącik edukacyjny
W kąciku edukacyjnym na najmłodszych będą czekały gry edukacyjne, poprzez które dzieci dowiedzą się m.in. co zagraża ekosystemom morskim, czym jest problem przyłowu oraz przełowienie, w jaki sposób odpowiedzialni rybacy dbają o zachowanie morskiej bioróżnorodności oraz co każdy z nas może zrobić na co dzień, aby pomóc chronić oceany. Na dzieci, które prawidłowo rozwiążą zadanie (krzyżówka lub labirynt dla starszych dzieci, kolorowanka dla młodszych) czeka nagroda – wodny tatuaż z morskim motywem. MSC przygotowało także aktywność dla rodziców – pierwsze osoby, które prawidłowo rozwiążą quiz (dostępny poprzez kod QR) otrzymają morską wielorazową ekotorbę na zakupy.
Wystawa edukacyjna w postaci wodorostów przedstawiających informacje na temat mórz i oceanów:
-dlaczego oceany są ważne/jaką rolę odgrywają w naszym życiu
-problemy przed jakimi stoją dziś morskie ekosystemy
-ilustracje przedstawiające zrównoważone i nieodpowiedzialne praktyki rybackie (wraz z opisem)
-czym jest zrównoważone rybołówstwo
-wskazówki co każdy z nas może zrobić, aby chronić morskie ekosystemy
-co oznacza niebieski certyfikat MSC
Miarka “Jaką rybą jesteś?”
Czy wiesz o tym, że tuńczyk, którego na co dzień kupujemy w malutkich puszkach, osiąga rozmiary od 80 cm do nawet 2-4,5 m w zależności od gatunku? A jakiej wielkości są dzikie łososie lub tak popularne na naszych stołach mintaje? Przy specjalnej miarce każda z odwiedzających osób – od najmniejszych, aż po najwyższych będzie mogła samodzielnie sprawdzić jaka ryba ma ten sam wzrost. Przy każdej rybie umieszczony jest krótki opis oraz ciekawostki na temat gatunku. Wizualizacja pomoże utrwalić informacje o najpopularniejszych wśród Polaków rybach.
Dodatkowo na stoisku MSC będą rozdawane materiały edukacyjne: morskie zeszyty i rybki do kolorowania
Zespół nurków naukowych IO PAN zaprezentuje sprzęt badawczy, który jest wykorzystywany w badaniach podwodnych podczas rozmaitych projektów w różnych rejonach świata, m.in. odkurzacz – pompę ssącą, szpachel malarski, ramki, sondy. Pokażemy ciekawe eksponaty morskich zwierząt zebranych podczas wielu wypraw. Będzie można przyjrzeć im się przez binokular i dostrzec fascynujące szczegóły ich budowy.
Na najmłodszych czekać będą kursy wiązania węzłów, stanowisko artystyczne i konkursy. Zapraszamy!
Na przestrzeni dziesięcioleci byliśmy świadkami ogromnego postępu i rozwoju w zakresie technik pomiarowych różnych parametrów środowiska morskiego. Począwszy od prostych przyrządów zanurzanych bezpośrednio w toni aż do czujników umieszczonych na satelitach, dzięki którym możemy obserwować zjawiska zachodzące na dużych obszarach. W czasie Pikniku, skonfrontujemy tradycyjne i nowoczesne techniki badawcze. Wykorzystamy XIX-wieczny przyrząd, dysk Secchiego, do oceny głębokości penetracji światła w różnego rodzaju wodach oraz mierniki oświetlenia umieszczane na satelitach. Praktyczne wykorzystanie tych informacji omówimy na przykładzie map wartości wybranych parametrów dostępnych on line w ramach Systemu SatBałtyk oraz Sytemu eCUDO.pl.
Dodatkowo prześledzimy w jaki sposób słona i ciężka woda atlantycka przelewa się przez cieśniny i rozpływa po dnie Bałtyku. Model batymetrii umożliwi analizę struktury dna i pozwoli ocenić możliwy zasięg i kierunki rozpływu wód.
Pokazy uzupełnione będą planszami tematycznymi, a dla najmłodszych przygotowaliśmy kolorowanki, krzyżówki, rebusy, puzzle, quizy do samodzielnego rozwiązania.
Kluczem do poznawania tajemniczych morskich głębin mogą być też komputery. Na stoisku posmakujesz tajemnic morza korzystając z zaawansowanych symulacji numerycznych.
Pracownia Modelowania Procesów Fizycznych w Morzu i Atmosferze IO PAN zajmuje się wykorzystywaniem, udoskonalaniem i adaptacją modeli numerycznych do badania akwenów morskich i zaprezentuje Morze Bałtyckie za pomocą wybranych modeli numerycznych.
Podczas pikniku wyjaśnimy, jak modelowanie numeryczne pomaga zrozumieć procesy fizyczne związane z cyrkulacją, prowadząc badania retrospektywne (odtwarzając sytuacje z przeszłości) oraz prognozując zachowanie się akwenów. Goście stoiska będą mogli zobaczyć wyniki operacyjnego modelu cyrkulacji i zlodzenia Morza Bałtyckiego, zobaczyć animacje przedstawiające upwelling, duży wlew słonej i natlenionej wody z Morza Północnego do Bałtyku oraz obejrzeć rozprzestrzenianie się osadu poderwanego z dna w wyniku wybuchów gazociągów w okolicy wyspy Bornholm.
Dodatkowo podczas prelekcji “Numeryczny Bałtyk – wybuchy podmorskich gazociągów Nord Stream” zaprezentujemy jak model numeryczny może pomóc w ocenie zagrożenia związanego z wyniesionym w konsekwencji wybuchu osadem.
W badaniu najbardziej skomplikowanych procesów w oceanografii oraz w prognozowaniu zjawisk morskich wykorzystuje się zaawansowane metody modelowania matematycznego.
W modelach komputerowych, Morze Bałtyckie dzielimy małe komórki, w których wyznaczamy różnorodne parametry fizyczne i biochemiczne, takie jak temperatura wody, zasolenie czy obecność zanieczyszczeń. Pozwala nam to precyzyjnie modelować procesy zachodzące w środowisku morskim za pomocą równań matematycznych.
Nasza Pracownia Modelowania Procesów Ekohydrodynamicznych IOPAN dysponuje czterema modelami:
• Model CEMBS-PolSea (rozdzielczość 575 m) – dla informowania o aktualnym stanie środowiska oraz możliwości wystąpienia zagrożeń w polskiej strefie przybrzeżnej celem: podejmowania optymalnych decyzji podczas planowania przedsięwzięć w poszczególnych sektorach gospodarki morskiej oraz wzrostu bezpieczeństwa i efektywności wykonywanych prac (www.csipom.pl, www.csipom2.pl),
• Model EcoFish (rozdzielczość 575 m) – dla badania optymalnych warunków środowiskowych dla bytowania śledzia, szprota, dorsza i flądry w Zatoce Gdańskiej (www.findfish.pl),
• Model EcoPuckBay (rozdzielczość 115 m) – dla badania wpływu zanieczyszczeń pochodzenia rolniczego na wody Zatoki Puckiej (www.waterpuck.pl),
• Model 3D CEMBS (rozdzielczość 2 km) – dla badania zmienności procesów fizycznych i biochemicznych zachodzących w obszarze całego Morza Bałtyckiego (www.cembs.pl).
Wyniki z tych modeli są dostępne do przeglądania na dedykowanych stronach internetowych. Serdecznie zapraszamy na nasze stoisko, gdzie z pasją opowiemy o tajnikach naszych modeli, przybliżając ich techniczne aspekty oraz oferując możliwość nauki korzystania z naszych specjalistycznych narzędzi.
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd naukowcy wiedzą, co dzieje się głęboko pod powierzchnią oceanu? Istnieje kilka rodzajów robotów, które mogą zanurzyć się pod powierzchnię morza i dostarczyć dane z głębin. Jeden z tych rodzajów to pływak Argo. Porusza się on wraz z prądami oceanicznymi na średnich głębokościach i wynurza na powierzchnię co dziesięć dni, aby przekazać naukowcom zebrane informacje. Obecnie około 4000 robotów Argo codziennie obserwuje oceany. Te roboty mierzą temperaturę i zasolenie oceanu, a niektóre mogą również monitorować bardziej złożone parametry chemiczne i biologiczne. Roboty Argo stanowią jedno z narzędzi oceanografa, pomagając naukowcom zrozumieć, jak działa ocean i jak wpływa nie tylko na życie morskie, ale również na całą Ziemię.
Instytut Oceanologii PAN jest liderem programu Argo-Polska pracującego w ramach konsorcjum Euro-Argo. Wodujemy pływaki Argo w Arktyce i na Morzu Bałtyckim. Zapraszamy do obejrzenia zarówno tych podwodnych robotów jak i wyników z nich uzyskiwanych.
Różnorodność organizmów, żyjących w Morzu Bałtyckim jest bardzo duża. W środowisku morskim dominują mikroorganizmy, czyli głównie bakterie oraz zakażające je wirusy, czyli bakteriofagi, w skrócie fagi. Czy pozwolisz się zabrać w fascynującą podróż do Mikroświata, w którym bakterie i bakteriofagi zobaczysz gołym okiem, poznasz ich nazwy, budowę i liczne role, jakie pełnią w środowisku morskim? Przyjrzymy się także bakteriom opornym na antybiotyki, które często występują w środowisku, w tym w morzach i oceanach.
Przekonasz się, że zdobywanie nowej wiedzy z zakresu mikrobiologii Bałtyku może stać się prawdziwą przygodą. Będzie okazja, aby zobaczyć na żywo i powąchać bakterie, a nawet zbudować swojego własnego bakteriofaga.
Do zobaczenia na Sopockim Pikniku Naukowym!
Czy wiecie jakie organizmy zamieszkują przestrzenie pomiędzy ziarenkami piasku i jaką rolę spełniają w ekosystemie? Na naszym stoisku będziecie mieli okazję poznać jak działa plaża. Razem z Wami przeprowadzimy filtrowanie zawiesiny z wody morskiej i przedyskutujemy jej znaczenie w ekosystemie. Zaprezentujemy utrwalone okazy fauny i flory Morza Bałtyckiego oraz zobaczymy „żywy piasek”! Dowiecie się, jakie organizmy żyją pomiędzy ziarenkami osadu i jak ważna jest ich obecność. Wyjaśnimy również, jak zmiany zachodzące w oceanach wpływają na zmiany w ekosystemie Bałtyku.
Na stoisku, młodzi adepci mikroskopowania, dzięki samodzielnie wykonanym preparatom histologicznym, będą mogli przekonać się jakie tajemnice skrywa skóra doskonale znanych im warzyw takich jak cebula czy pomidor. Oglądając pod mikroskopem komórki barwnikowe w skórze ryb dowiedzą się, że zmiany zabarwienia skóry mogą być łatwym do zaobserwowania wskaźnikiem kondycji i „samopoczucia” ryb.
Młodzi badacze będą mogli:
• samodzielne wykonać roślinne preparaty histologiczne i zobaczyć rezultat swojej pracy pod mikroskopem
• obserwować pod mikroskopem zmiany rozproszenia pigmentu w komórkach barwnikowych w skórze ciernika i storni oraz inne ciekawe preparaty histologiczne
• sprawdzić stan swojej wiedzy na temat bałtyckich gatunków ryb rozwiązując krzyżówki, łamigłówki i wykreślanki; na najmłodszych czekają ciekawe zagadki i kolorowanki
Serdecznie zapraszamy uczestników Pikniku do udziału w eksperymentach naukowych! Za pomocą kolorów sprawdzimy, czy przezroczysty płyn jest kwasem lub zasadą oraz zbadamy co się w nim kryje. Sprawdzimy także, jak słona może być woda morska – wykorzystamy do tego różne metody. Spróbujemy również różnych pomysłów na zabawę z suchym lodem. Przedstawimy Wam realizowane przez nas projekty naukowe:
BaltiMTox – badający wpływ mieszanin mikrozanieczyszczeń występujących w środowisku morskim na mikroorganizmy obecne w Morzu Bałtyckim
RELOAD – badający ładunek metali ciężkich dopływający do morza z topniejących lodowców
Detect2Protect – skupiający się na zastosowaniu biomarkerów w ochronie bioróżnorodności Morza Bałtyckiego
BioEcoOcean – kluczowym celem projektu jest współtworzenie innowacyjnego planu dla zintegrowanej nauki o oceanie, aby wzmocnić współpracę i holistyczne myślenie w obszarze obserwacji oceanów, zwiększyć wiedzę naukową, usprawnić zarządzanie oraz zapewnić zrównoważone użytkowanie oceanu.
SEA-Quester – badający przyczyny i konsekwencje powstających nowych ekosystemów polarnych, ich potencjału w zakresie sekwestracji niebieskiego dwutlenku węgla oraz konsekwencje dla różnorodności biologicznej mórz.
Zatopiona amunicja w Morzu Bałtyckim stanowi znaczący problem ekologiczny i bezpieczeństwa. Po I i II wojnie światowej do morza wyrzucono duże ilości niewykorzystanej amunicji, w tym broń chemiczną. Te materiały, rozproszone na różnych miejscach na dnie morskim, stanowią zagrożenie ze względu na możliwość wycieku toksycznych substancji, które mogą szkodzić ekosystemom morskim i zdrowiu ludzi. Pogarszający się stan amunicji z biegiem czasu zwiększa prawdopodobieństwo uwolnienia niebezpiecznych materiałów.
Zaprezentujemy działania mające na celu zwiększenie świadomości i wiedzy społecznej na temat zagrożeń związanych z amunicją oraz innymi pozostałościami działalności militarnej zatopionymi w Morzu Bałtyckim, a dokładniej ich wpływu na środowisko oraz bezpieczeństwo lokalnych społeczności. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną najbardziej aktualne metody rozpoznawania, postępowania i minimalizowania ryzyka związanego z obecnością tych obiektów na dnie morskim
Działania są realizowane w ramach projektów: AMMOTRACe, ProBaNNt oraz EROVMUS finansowane z programu MarTera oraz NCBiR.